До Всесвітнього дня боротьби з інсультом

Щороку 29 жовтня в Україні і світі відзначається Всесвітній день боротьби з інсультом.
День заснований у 2006 році Всесвітньою організацією боротьби з інсультом (WSO), яка об’єднує представників з 85 країн.

Інсульт – захворювання, яке розвивається внаслідок раптового припинення кровопостачання частини головного мозку або крововиливу в порожнину черепа та стискання тканини мозку кров’ю. Наслідком цього є порушення функціонування та загибель нервових клітин ураженої ділянки, що, в свою чергу, викликає порушення або втрату функцій тих частин тіла, якими вони керують. Залежно від локалізації враження можливе порушення мови, чутливості, рухової функції, зору, пам’яті та ін. Термінове розпізнавання ознак інсульту та звернення за кваліфікованою медичною допомогою впродовж 3-6 годин від його початку дозволяє зберегти життя хворого та попередити розвиток важких наслідків. Нині ця недуга є однією з головних причин смертності та інвалідності у світі.
За даними Української асоціації боротьби з інсультом, в Україні щороку діагностують близько 140 тисяч випадків цієї хвороби. Тільки 20% українців після інсульту повертаються до нормального життя. Мозкові інсульти вражають до 35% дорослого працездатного населення України, при цьому до 25% тих, що вижили потребують сторонньої допомоги до кінця своїх днів.
Головне завдання заходів цього дня – підвищення обізнаності світової спільноти про проблему інсульту, важливість правильного і своєчасного надання першої допомоги і про профілактичні заходи.

Тому фахівці рекомендують як можна уникнути інсульту:
1.Серцево-судинній системі шкодить малорухливий спосіб життя. Щоб подбати про своє здоров’я, досить легких фізичних вправ протягом півгодини в день.
2.Негативно впливає на роботу «двигуна» організму і судинної системи зайву вагу і неправильне харчування. Щоб уберегти здоров’я, слід менше вживати тваринних жирів. Є більше овочів, фруктів, пісного м’яса, риби.
3.В рази підвищує ризик інсульту надмірне вживання алкоголю і куріння.
4.Ще один негативний фактор – хронічний стрес. Він знижує імунітет і викликає тривалий спазм судин.

Профілактика інсульту базується на виявленні та корекції чинників ризику мозкового інсульту – артеріальної гіпертензії, хвороб серця, цукрового діабету, гіперхолестеринемії, гіподинамії, ожиріння, куріння, зловживання алкоголем та ін. Знизити смертність від інсульту можна шляхом покращення надання допомоги хворим.  Важлива й обізнаність населення як про чинники ризику, так і про перші ознаки інсульту. Час, упродовж якого хворий звертається за медичною допомогою, відіграє ключову роль у наданні ефективної допомоги при інсульті.

Нижче наведений перелік перших симптомів інсульту, які виникають найчастіше правила надання допомоги хворому при підозрі на інсульт до моменту приїзду бригади «швидкої допомоги»

Симптоми інсульту:
1.Раптова поява слабкості в м’язах або оніміння однієї половини тіла (обличчя,рука,нога).
2.Раптове порушення мовлення.
3.Раптове порушення зору, двоїння предметів
4.Раптова втрата рівноваги, через що хворий не може йти (найчастіше в поєднанні з нудотою та/або втратою свідомості)
5.Раптовий сильний головний біль без явної на те причини (такого болю раніше ніколи не було)

Інсульт відноситься до невідкладних станів, тому в жодному разі не можна зволікати, а необхідно відразу ж викликати карету «Швидкої допомоги».
Пам’ятайте, здоров’я – це найцінніший дар у житті. Тож, бережіть здоров’я своє та своїх близьких!

Previous Article
Next Article